Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gdyby zapytać kilku przypadkowo spotkanych osób, co sądzą o czystości przedmałżeńskiej, prawdopodobnie padłyby określenia w stylu: staroświeckie myślenie, zacofanie, niepotrzebne, trzeba się “sprawdzić” przed ślubem.

W świecie, w którym żyjemy, czystość niestety wymarła. Ludzie dążą do przyjemności i często to właśnie na niej oparte są związki, które rozpadają się kiedy ta przyjemność przestaje być zadowalająca.

A co właściwie Biblia mówi o czystości przedmałżeńskiej? Jaki stosunek powinni mieć do niej chrześcijanie?

Po pierwsze, jeśli zaufaliśmy Panu Jezusowi jesteśmy dziedzicami Królestwa Bożego, więc wszelkie nieczyste uczynki ciała, jak m.in. cudzołóstwo, rozpusta czy nierząd nie mogą być nawet wśród nas wspomniane.

 

Gal 5:19  A znane są uczynki ciała, którymi są: cudzołóstwo, nierząd, nieczystość, rozpusta;

Gal 5:21  Zazdrość, zabójstwa, pijaństwo, hulanki i tym podobne; o nich wam mówię, jak już przedtem powiedziałem, że ci, którzy takie rzeczy czynią, królestwa Bożego nie odziedziczą.

 

Efz 5:3  A nierząd i wszelka nieczystość albo chciwość niech nie będą nawet wśród was wspominane, jak przystoi świętym;

Jako dzieci Boga powinniśmy skupiać się na tym co w niebie, na naszym Zbawicielu i Jego woli, a nie na woli naszego ciała.

Rzm 13:14  Ale obleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa, a nie troszczcie się o ciało, by zaspokajać pożądliwości.

Gal 5:24  A ci, którzy należą do Chrystusa, ukrzyżowali swoje ciało wraz z namiętnościami i pożądliwościami.

Jako naśladowcy Chrystusa musimy pamiętać także o tym, czym On kierował się będąc na ziemi. Czy były to cielesne pożądliwości? Oczywiście, że nie! Nasz Pan zawsze kierował się czystą miłością, która oznaczała gotowość do oddania swojego życia za grzeszników. W liście do Tymoteusza możemy przeczytać, o co przede wszystkim powinniśmy zabiegać jako Boże dzieci:

 

2Tm 2:22  Uciekaj też od młodzieńczych pożądliwości, a zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój wraz z tymi, którzy wzywają Pana z czystego serca.

 

Sprawiedliwość, wiara, miłość, pokój… i na tym ma być budowany związek dwóch osób idących za Bogiem – nie na młodzieńczych pożądliwościach.

Wystarczy jeden werset, aby zorientować się, że Bóg przeznaczył seks wyłącznie dla małżeństwa. W innym przypadku jest to rozpusta i cudzołóstwo, które z pewnością nie podobają się Bogu.

 

Heb 13:4  Małżeństwo jest godne czci u wszystkich i łoże nieskalane. Rozpustników zaś i cudzołożników osądzi Bóg.

 

Przed nawróceniem mój związek wyglądał jak większość związków w świecie, ale kiedy wraz z moim chłopakiem oddaliśmy życie Panu Jezusowi i poznaliśmy Boże spojrzenie na związek, czystość czy małżeństwo, doszliśmy do wniosku, że wiele musimy zmienić. Od tamtego czasu w centrum naszej relacji jest Pan Jezus. To On nas prowadzi. Oboje chcemy właśnie Jemu się podobać i służyć. Kiedy skupiamy się na Bogu jesteśmy bliżej siebie, a nasza relacja jest głębsza. Jako że odrzuciliśmy bliskość fizyczną, wiedząc, że na tym etapie naszego życia nie podoba się ona Bogu, zmagamy się z wieloma pokusami i trudnościami, ale chcemy aby to nasz Pan był uwielbiony w naszej relacji. Bóg wymaga od swoich dzieci czystości, dlatego zachowanie jej przynosi Jemu chwałę.

 

Chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi poradami dotyczącymi czystości w związku, które wraz z moim chłopakiem wypracowaliśmy po naszym nawróceniu. Stosowanie ich nie zawsze jest łatwe, ale dla nas jest podstawą zachowania czystości i budowania relacji na Bożych zasadach. Modlę się, aby były one pomocą także dla Ciebie.

 

  1. Ustalcie jasne zasady i nie przekraczajcie ich

Biblia mówi, że jako chrześcijanie powinniśmy unikać choćby pozoru zła (1Tes 5:22). To, do którego momentu posuniecie się, jeśli chodzi o bliskość cielesną (czy będzie to trzymanie się za ręce, przytulanie, czy całowanie) zależy od was, ale nie może to być powodem grzechu dla żadnego z was. Dlatego pytajcie Boga, a On pomoże Wam ustalić granice, które będą przynosić Jemu chwałę.

Pamiętaj, że nieczyste myśli także są grzechem:

Mat 5:27  Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie będziesz cudzołożył.

Mat 5:28  Lecz ja wam mówię: Każdy, kto patrzy na kobietę, aby jej pożądać, już popełnił z nią cudzołóstwo w swoim sercu.

2. Bądźcie czujni, bo diabeł krąży szukając kogo by pożreć (1P 5,8)

Nie dawajcie miejsca diabłu, czyli nie stwarzajcie sytuacji, w których możecie ulec pokusie- np. zostawanie w domu tylko we dwoje. Myślę, że najlepiej po prostu spędzać dużo czasu w gronie przyjaciół czy rodziny, bo wiadomo, że szatan kusi najbardziej wtedy, kiedy jesteście sami.

Kiedy wydarzy się sytuacja, w której będziecie sami w domu, wykorzystajcie ten czas na Bożą chwałę- czytajcie razem Biblię, módlcie się, śpiewajcie dla Pana, najprościej mówiąc załóżcie Bożą zbroję i szukajcie tego co w górze. 🙂

 

3. Poświęćcie czas na wspólny wzrost duchowy

Czytajcie razem Słowo Boże i módlcie się, aby razem ostać się wobec zasadzek diabła. Budując związek podobający się Bogu, bardzo ważne jest, aby być dla siebie nawzajem wsparciem duchowym. Módlcie się- o wasz związek, o siłę w czasie pokus, o cierpliwość… bo wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego (Jk 5:16)

 

4. Wspólna służba

Pracujecie dla Boga razem- to sprawia, że oboje jesteście bliżej Niego a co za tym idzie także bliżej siebie.

Obecnie jest tak wiele możliwości służby Bogu, że każdy znajdzie coś, do czego Bóg chce go używać. Możecie służyć razem w zborze- angażując się w służbę muzyczną, prowadzenie szkółek, klubików itp. ale też poza zborem- np. na obozach chrześcijańskich. Służąc Panu angażujecie się w pracę dla Niego, więc automatycznie wasze myśli, pragnienia, pokusy schodzą na dalszy plan.

 

  1. Rozmawiajcie o waszym związku z innymi wierzącymi

Bóg dał nam kościół po to abyśmy mogli dzielić się z braćmi i siostrami naszą radością, szczęściem, ale także problemami czy trudnościami, przez które przechodzimy. Jeśli masz w swoim zborze osoby o podobnych doświadczeniach- małżeństwa, narzeczeństwa czy pary, które żyją dla Bożej chwały, porozmawiaj, poproś o modlitwę. Te osoby prawdopodobnie zmagały się z tymi samymi problemami, przez które Ty teraz przechodzisz.

Z doświadczenia wiem, że takie rozmowy są zawsze zachęcające i mogą wiele pomóc w budowaniu waszej relacji na Chrystusie.

 

  1. Uważaj, aby nie być powodem grzechu

Ten ostatni punkt kieruję do Ciebie, kochana czytelniczko, jako do kobiety, która chce być posłuszna Słowu Bożemu, kocha Pana Jezusa i kocha też swojego chłopaka/ narzeczonego.

Rz 14:13  A tak już nie osądzajmy jedni drugich, ale raczej uważajcie na to, aby nie dawać bratu powodu do potknięcia się lub upadku.

Wiem, że walka z pokusami i zachowaniem czystości w związku to nie łatwy orzech do zgryzienia, ale chcę żebyś wiedziała, że twojemu partnerowi jest prawdopodobnie dużo trudniej niż Tobie.

Nie chcę tutaj lekceważyć Twoich zmagań czy uczuć- naprawdę Cię rozumiem. Chcę tylko powiedzieć, że swoim zachowaniem czy ubiorem możesz bardzo utrudnić twojemu wybrankowi zachowanie czystości.

Mężczyźni są wzrokowcami. I nawet jeśli Twój chłopak zaufał Jezusowi i chce być Jemu posłuszny, nadal jest mężczyzną! Chłopak, który narodził się na nowo, z całą pewnością nie chce stawiać przed oczami niegodziwych rzeczy, które będą go kusić, dlatego nie utrudniaj mu tego- chyba nie chcesz być powodem grzechu dla twojego wybranka!

Zachęcam Cię do przeczytania wpisu „Kobieta w stroju nierządnicy” , gdzie dowiesz się jak i dlaczego właśnie tak, powinna ubierać się kobieta, która boi się Boga. 🙂

Na koniec chcę zapewnić Cię, że ten czas oczekiwania na ślub jest dany wam od Boga z konkretnego powodu. Pamiętaj, że wszystko co Bóg przeznacza dla Ciebie ma sens. Trudności, z którymi mierzysz się teraz, już niedługo przeminą, a Ty będziesz mogła cieszyć się swoim małżeństwem. Ale teraz znajdź to, czego Bóg od Ciebie oczekuje w tym czasie i służ mu z całego serca. Poświęć ten czas Jemu, a jestem pewna, że On Cię wspomoże, doda cierpliwości w tym oczekiwaniu i będzie błogosławił twoja ścieżkę- bo obiecał.

 

Jak 1:12 Błogosławiony człowiek, który znosi próbę, bo gdy zostanie wypróbowany, otrzyma koronę życia, którą obiecał Pan tym, którzy go miłują.

 

Ola Mrowińska